Veslonos

Autor: Andrej Blaško | 17.2.2014 o 21:39 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  62x

Môže vyrásť až 221 cm  dlhý ! Môžu vážiť až 90kg. Veslonos je sivý až čierny.  Takmer tretina jeho tela v celej dĺžke je dané veslo . Pod ním otvára svoju obrovskú tlamu pri kŕmení .Veslonosi sa podobajú na žraloky nielen tvarom , ale i kostrov. Obaja veslonosi i žraloky majú kostry vyrobené z chrupavky to znamená že nemajú kosti .Veslonosi nemajú šupiny . Ich žiabre sú kryté dlhé a prechádzajú po bodu ,  majú malé oči .


život História

Veslonosi nemajú žiadne zuby a stravujú sa pri plávaní vo vode. Majú ústa doširoka otvorené , s ktorými naberajú malé rastliny a živočíchy vo vode tzv planktón . Odfiltrovavjú potraviny cez žiabre . Spodná časť " pádla " na veslonosovi je pokrytá s chuťovými pohárikmi ( ako tie , na jazyku ) a pravdepodobne mu to pomáha nájsť miesta , kde je planktónu najhojnejšie .

Samec veslonosa je pripravený na trenie , keď má 4-9rokov . Samice môžu plodiť , keď majú 6 - 12rokov . Trecia sezóna je od marca do júna , kedy jarné dažde zvýšia vodne hladiny riek a vodné teploty dosiahnu 50 až 60 stupňov . Samci a samice sa zhromažďujú a uvoľnujú vajíčka po štrku alebo piesčin . Tento postup sa nazýva " vysielanie trenia . " Do konca prvého roka , baby voslonosov narastie asi 10 až 12 centimetrov . Môžu žiť až 30 rokov .


Rodák z povodia Mississippi z New Yorku do Montany a na juh do Mexického zálivu . Historicky v Texase ,  žil v riekach , Sulphur River , Big Cypress Bayou , Sabine River , rieka Neches , Angelina rieka Trinity River a San Jacinto rieka .

Veslonosi sú najstaršie prežívajúce druhy zvierat v Severnej Amerike . Fosílne záznamy ukazujú , že je starší ako dinosaury ( 300.000.000 rok ) . Samice môžu plodiť len raz za 4 až 7 rokov . Veslonos má iba jedného ďalšieho príbuzného na svete , ktorý žije v Číne .

Vajcia môžu byť použité na výrobu chutného kaviáru .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ficovi sa nepáčia ceny elektriny, zasiahol proti regulátorovi

Priemerná cena elektriny klesla podľa regulačného úradu v priemere o 4,3 percenta.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.

DOMOV

Fico si s Kiskom opäť protirečia

Premiér sa s prezidentom dostal do konfliktu pre štátne vyznamenania.


Už ste čítali?