Ako chovať Koi kaprov

Autor: Andrej Blaško | 26.9.2013 o 15:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  107x

Jazierko pre chov koi by malo obsahovať minimálne 5000 l vody , pri hĺbke aspoň 150 cm , najlepšie 200 - 250 cm . V malom jazierku sa rýchlo kazi voda a vyžaduje to neustálu starostlivosť . Plytké jazierko v zime premrzne do 30 cm a viac , teplota slabéj vrstvy vody klesne na 1 ° C aj menej . To už je pre ryby tragické . Ak to náhodou prežijú odnesú to väčšinou zápalom plávacieho mechúra . Prejaví s to poruchou plávania a vyžaduje to liečbu . Musíme počítať aj so stagnáciou rastu .

Pri navrhovaní jazierka vychádzajte z technického riešenia jazierko - filtrácia - kalové hospodárstvo - energie - kanalizácie . Tvarové a estetické riešenie to zavŕši . Vlastná stavba je pomerne náročná a nákladná záležitosť a opravy či úpravy nie sú jednoduché . Pozor na ostré výčnelky , sú zdrojom poranenia rýb a následne ohniskom infekcií .

Voda pre jazierka musí zodpovedať potrebám rýb . Dôležitá je aj teplota , tu mám na mysli teplotný šok . Rozdiel teplôt by nemal byť väčší ako 3 ° C. Maximálna teplota nesmie prekročiť 27 ° C. Môžete použiť vodu z potoka alebo rieky , v ktorej žijú ryby . Voda z rybníkov a nádrží je menej vhodná ( choroby , parazity ) . Pitná voda zo studne potrebuje prevzdušniť a vyrovnať teplotu s povrchovou vodou . Ak máte k dispozícii len pitnú vodu z vodárenských rozvodov musíte počítať s tým , že je ošetrená , najčastejšie chlórom . Aj táto voda sa dá použiť , ale až po niekoľkodňovom odstáti . To môžete zanedbať pri doplňovaní menšieho množstva vody ( 10 - 20 % ) . Kvalita vody sa v jazierku postupne zhoršuje a je nutné ju mať pod kontrolou . Odporúčam kontrolu chemizmu vody ( amoniak , dusitany , pH , dusičnany ) najlepšie v týždenných intervaloch  . Odporúčané hodnoty u amoniaku a dusitanov sú 0 ( teda čo najnižšiu ) , pH 7-8 . Vodu , ktorá bola v kontakte s rybami či inými vodnými živočíchmi je lepšie dopĺňať cez filter . Veľmi dôležitý je dostatočný obsah rozpusteného kyslíka vo vode . Ak je malá plocha hladiny a väčšie množstvo rýb je potrebné inštalovať vzduchovanie . Správne nastavený vzduchovací motorček aký bežne používajú akvaristi s dvoma kamienkami stačí okysličovať až 5 m3 vody .

Filtrácia vody je pre zdarný chov nutná . Tvrdí sa , že veľké jazierka s malou osádkou rýb a vysokým stupňom samočistenia sa zaobídu bez filtrácie . Mám skúsenosť , že aj v takomto jazierku nakoniec prevládnu riasy. Každému odporúčam sa s touto problematikou dôkladne zoznámiť skôr ako začnete kopať jazierko . Je to lepšia investícia ako do nevhodnej filtrácie , alebo riešenie až po stavbe jazierka . Aj ta najlepšia filtrácia vám nevyčistí vodu ak nezvládnete správne kŕmenie , hydraulické pomery a dostatočnú údržbu dna jazierka spolu s vyváženým chemizmom vody . Účelom filtrácie je zabezpečenie kvalitnej vody pre zdarný rast rýb , úspora vody a v neposlednom rade aj estetická záležitosť tj dobrá viditeľnosť rýb . Tu je nutné podotknúť , že úplne číra voda nie je ideálna pre prostredie ryb . V takejto vode nemajú pocit bezpečia , sú plaché , ľahko sa ľakajú a vyhľadávajú úkryty . Ako vyberať filter . Mnohé napovie veľkosť filtra . Objem filtra by nemal byť menší ako 5 % objemu filtrovaného jazierka . Dobrý filter sa spravidla skladá najmenej z troch stupňov : hrubého mechanického , jemného mechanického filtra a biologického filtra . V niektorých prípadoch je kladený dôraz na viac stupňov biologickej filtrácie a nebýva to na prospech veci . Mnohastupňový filter nemusí ešte podávať maximálny výkon vo všetkých stupňoch . O kvalite filtra sa presvedčíte najlepšie až po jednej sezóne používania , či budete spokojní s jeho výkonom , elektrickým príkonom a nárokom na údržbu .

Ako kupovať ryby . Aj v literatúre sa odporúča kupovať ryby priamo od chovateľa . Je to určením , zavedený chovateľ si nebude kaziť firmu predajom chorých rýb . Môže vám ponúknuť širší výber a za nižšiu cenu než u priekupníka . Naviac vám zadarmo pridá niekoľko užitočných , chovateľských rád , ukáže rodiča rýb a poradia aký vývoj sa má u malých rýb očakávať . Mal by vám dať návod na chov a ako sa o ryby postarať v prvých dňoch . Nevýhodou je cesta na farmu . U priekupníka môžete očakávať , že sa pred niekoľkými dňami či týždňami stretli ryby z niekoľkých chovov , o rodičoch sa nič nedozviete a o radu sa budete obracať na náhodného chovateľa , ktorý sa nemôže dočkať ako vyriešiť problémy u vašich rýb , o ktorých vôbec nič nevie . Jediným cieľom priekupníka ( = každý kto nemá vlastný odchov rýb ) je nakúpené ryby prechovat na žive po krátku dobu v aseptických podmienkach za cenu antibiotík , soli a pod. Výhodou však je že nemusíte nikam jazdiť a ryby nájdete napríklad aj v supermarkete . Vyberajte si zdravé a nedefektné ryby s kompletnými plutvami a zdravou pokožkou bez známok poranenia . Ryba , ktorá stojí mimo kŕdeľ je podozrivá . Príliš štíhle telo svedčí o tom , že ryba dlhodobo hladuje a má nejaký zdravotný problém . Japonci si vyberajú ryby menej vyfarbené , pretože u nich počas rastu spravidla zosilnie farebný potenciál . Kdežto u mladých vyfarbených koi sa dá skôr očakávať blednutie či strata farieb . Kto chce nakupovať originál japonské koi z dovozu , tomu odporúčam obozretnosť a obrátiť sa len na renomovaných dovozcov koi . Nové ryby umiestňujeme do menších karanténnych nádrží minimálne na 3 týždne , keď nie sú príznaky chorôb , inak na 2 mesiace aj dlhšie . K tomuto účelu dobre poslúži aj kúpeľňová vaňa . Na vypustenie menších rýb postačí už 5 cm vodného stĺpca a voda sa môže postupne dopĺňať . Nádrž nestavajte na plné slnko , radšej do polotieňa . Opatrne kŕmiť začnite po 2-3 dňoch a odstraňujte zvyšky nespotrebované potravy . Nádrž nezabudnite zakryť sieťou proti mačkám . Vo vode by nemala chýbať nejaká vodná rastlina ( úkryt , kyslík ) . Ryby v bielej vani s vodou väčšinou vyblednú . Je to tým , že sa farbou tela prispôsobujú svetlému okoliu . V jazierku sa im farba vrátí.japonský farebný kapor koi je vyšľachtený z divokého riečneho kapra . Má teda rovnaké nároky na životné prostredie a potravu ako obyčajný kapor . Koi je považovaný za najkrajší rybu pre okrasné bazény a záhradné jazierka . Rád sa zdržiava pri hladine , kde upúta pozornosť svojou farbou a ladným plávaním .

V zime vzduchujeme na jednom mieste asi 15 cm pod hladinou a po zvyšok roka u dna . Najmenšia bezpečná hĺbka pre prezimovanie je 1,5 m ( stačí časť dna ) .  Ak v zime zamrzne celá hladina je potreba aspoň 1x za týždeň uvoľniť dieru do ľadu ( el.ohrev ) . Sekanie ľadu sa neodporúča , pretože prudko vyrušuje ryby vyplávajú pod ľad a tam primrznú a uhynú . K celkovému vyčisteniu je nutné pristúpiť , keď ryby po niekoľko dní prestanú prijímať potravu . Na vyčistenie by ste nemali zabudnúť asi 14 dní po skončení príjmu potravy na jeseň ( október - november ) a po zime ( v marci ) .

S kŕmením začíname , keď teplota vody stúpne k 10 ° C. Krmivo nesmie byť plesnivé , vlhké alebo inak závadné . Trh dnes ponúka široký výber krmiva pre jazierkové ryby . Jedná sa o špeciálne krmivo pre bazénové ryby mnohých renomovaných firiem , s rôznymi prísadami , plávajúce , vznášajúce sa aj klesajúce ku dnu a v rôznych veľkostiach peliet . Z lacnejších granúl možno použiť granule pre kapra KP - 1 . Nevhodné sú granule pre prežúvavce a psov . Nespotrebované krmivo po dvoch dňoch začína kysnout a týmto spôsobom sa dá ľahko odstrániť . Ak chcete, aby ryby rýchlo rástli a množili sa , potrebujú občas dostať živú potravu . Odporúča sa planktón  a dážďovky , oboje v rozumnom množstve . Pozor na prekrmovanie , to zabilo viac rýb ako iné faktory . Mliečak kapra pohlavne dospieva 3. rokom a ikernačka 4-5 . roku života . V obmedzenom prostredí bazéne to môže byť o rok neskôr . Ryby nechávam prirodzene vytierať , to znamená , že ich potomstvo má rovnaké predpoklady . Koi sa trie v 1. pol mája . Teplota vody počas noci nemá klesať pod 18 ° C. Ryby musia byť v dobrej telesnej kondícii , v kvalitnej vode s dostatkom kyslíka , planktónu a mäkkých vodných porastov . Výter začína večer a končí v ranných hodinách . Po tej je vhodné matičné ryby vyloviť .

Chorobám rýb je lepšie prechádzať , ako ich liečiť . Keď musíte dať dohromady ryby z rôznych zdrojov , vždy sa vám oplatí ich najskôr umiestniť oddelene do karantény . Na ryby nikdy nesiahajte rukou a keď už musíte , tak namočte si ju vopred do vody .  Dodržujte kvalitu vody a kŕmenie . Nekupujte ryby z chorých či pochybných chovov. Doprajte rybám dostatok slnečného svetla a preto nedovoľte rastlinám zakryť viac ako polovicu hladiny .

 

Verím , že koiáci od nás sa budú mať u vás dobre . Až si získajú vašu dôveru a budú si brať potravu priamo z vašej ruky , tak to bude tou najlepšou vizitkou pre vás . Takmer všetko čo bolo uvedené o koi kaprov sa vzťahuje aj na farebné varianty Karasa . Snáď len s výnimkou doby pohlavnej dospelosti , tá je u Karasa kratšia .
U závojnatek a následne vyšľachtených typov počítajte s menšou odolnosťou rýb . Podobne je tomu aj u najnovších variantov koi .

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?