Druhy KOI (varianty)

Autor: Andrej Blaško | 13.2.2014 o 21:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  50x

Koi kapry - varianty V súčasnej dobe existuje viac ako sto odrôd koi, s novými farbami ktoré sa stále aktívne rozvíjajú. Každá odroda má svoje tipické vlastné zafarbenie, ktoré sa používa na pomenovanie Koi. Tieto odrody sú všeobecne rozdelené do 13 uznávaných klasifikácií.

1.. Kohaku

Kohaku  (biele telo) koi škvrny  (červené značenie). Môže sa líšiť od svetlo oranžovej, červenej a tmavo červenej.

Vzhľadom k svojej jednoduchosti, Kohaku je asi najobľúbenejšia odroda Koi, a to najmä v Japonsku. Trieda Kohaku bola jedným z prvých, ktorá sa stabilizovala okolo roku 1890. Jedena z najviac citovaných viet v súlade koi je, "zhodnotenie koi začína a končí Kohaku".

 

 

 

 

 

 

 

2. Sanke

Taisho Sanshoku, tiež formálne pomenovaný Taisho Sanke a zvyčajne nazývaný Sanke sú Shiro (biele) koi s flakmi (červená), ktorý je obtiahutý vzory sumi (čierna). V podstate, Sanke je Kohaku s ďalšími fľakmi Sumi. Sanke nemajú Sumi znaky na hlave a len veľmi zriedka sú pod postrannej čiare. Tieto koi boli vyvinuté v Taisho éry v Japonsku boli prvýkrát vystavované v roku 1914.

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Showa

Showa Sanshoku, Showa Sanke alebo obyčajne volané Showa, má (čierne telo) koi s fľakmi (červená) a Shiroi (biela) značenie. Prvý Showa bol vystavený v roku 1927, v období Showa v Japonsku.

Môže byť ťažké rozlišovať medzi modernými plemenami Showa a Sanke, ale Showa bude mať vždy svoje typické sfarbenie na hlavách a pod postrannými čiarami.

 

 

 

 

 

 

 

4. Utsuri

Utsuri, prijatý názov pre túto kategóriu sa skracuje z formálneho názvu Utsurimono, ktorý sa doslovne prekladá ako "odrazy" alebo "reflex".
K dispozícii sú tri varianty, ktoré sú všetky Utsuri (čierne telo) koi pri ktorých sa priradujú varianty, hi (červená), Shiroi (biela), alebo Ki (žltá) pre označenie.
Trieda Utsuri sa stala uznaná okolo roku 1925. Meno Utsurimono bol používaný, pretože vyfarbenie hi, Shiroi alebo ki vzor naznačuje odraz farby na tele.

 

5. Bekko

Bekko sa prekladá doslovne ako "korytnačka". Na rozdiel od triedy Utsuri, ktorý má farebný vzor na čiernom tele, Bekko majú Sumi (čierny), vzor na farebnom podklade. Koi v Utsuri a Bekko triedy sú často zamieňané, ale Bekko odrody budú mať vždy čistú hlavu bez prítomnosti sumi. K dispozícii sú tri varianty Bekko, Shiro (biele telo), aka (červené telo), a ki (žlté telom).

 

 

6. Asagi and Shusui

Asagi majú modro-šedú farbu v hornej časti tela  (sietová), ako je štruktúra tvorená z tmavo modrými okrajmi. Hi (červená) sa nachádza pod bočnými líniami a niekedy aj na bruchu a na plutvách. Asagi bol jeden z prvých koi variant, ktoré mali byť vyšlachtené, a boli zaznamenané okolo roku 1850. Prvý z týchto Asagi je Nishikigoi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Shusui, ktorý sa prekladá ako "jesenná zelená", bol vyšlachtený v roku 1910 krížením na Asagi so zrkadlom kapra.
Výsledný Shusui je doitsu verzia Asagi. V niektorých súťažiach sú považované Shusui v klasifikácii ako meno ich vlastné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Koromo and Goshiki

Koromo alebo Goromo, ktorý sa doslovne prekladá ako "rúcho", sú Shiro (biele telo) koi s hi (červené značenie). Koromo bol šlachtený od Kohaku a Asagi v roku 1950.

K dispozícii sú tri varianty Koromo;

Igoromo, ktoré majú Ai (indigo / modrý) vzor na okrajoch červených fľakov,
Sumigoromo, ktoré majú sumi (čierny) vzor na okrajoch červených fľakov, a
Budogoromo, ktorého vzor je červený prekrytý čiernym vzorom, ktorý dáva miešaný nádych.

 

 

Goshiki prekladá sa ako "päť farieb". Tieto koi boli šlachtené od Asagi a Sanke, majú červené, čierne a biele farby, ktoré Sanke pridali dvojfarebným Asagi, pre sfarbenie tela.
Goshiki je Shiro koi, ktorý má Asagi- vzor obtiahutý červenou.
Goshiki Sanke má rovnaké štruktúry ako Goshiki, s prídavkom Sumi.(čiernej)

 

 

 

 

 

8. Kawarimono

Kawarimono alebo Kawarigoi, sú formálne uznané, nekovové palety koi, ktoré nezapadajú do žiadnej inej kategórie. Zoznam koi odrôd, ktoré spadajú do Kawarimono je celkom veľký a stále rastie.

Niektoré z viac cenených druhov sú uvedené nižšie;

 

Hajir sú sumi (čierne telo) koi s obrisami Shiroi (biela) k chvostu a plutvami.
Hageshiro sú podobné Hajir, ale majú Shiro (bielu) hlavu a tvár.
Kumonryu ("Dragon Fish") je sumi (biela) doitsu koi s víriacou Shiro (bielym) značením na jeho hlave a trupe.

 

 

 

 

Niektoré z vybraný farebných odrôd Kawarimono sú;

 

 

Benigoi (tmavo červená)
Kigoi (žltá)
Soragoi (modrosivá)
Midorigoi (zelená)
Shiro Muji (biela)
a Chagoi (hnedá / zelená-hnedá)

Chagoi a Soragoi sa stali veľmi populárne vďaka presvedčeniu, že tieto ryby rastú rýchlejšie a sú menej nervózne, ako iné druhy koi. Táto vlastnosť pomáha vyrovnať sa a skrotiť ďalšie koi v ich rybníku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalším, pomerne Posledným prírastkom do Kawarimono je Ochiba Shigure. Prekladá sa ako "opadané lístie", ako cha (hnedá) Kohaku- vzor s presahmi Sora (modrosivá), telo, pripomínajúce, jesenné lístie na vode. Ako Chagoi a Soragoi, Ochiba Shigure majú povesť rýchlo rastúce a ľahko skrotiťeľné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Hikarimuji

Hikari sa prekladá ako "lesklý" alebo z kovu "a Muji znamená" jedna farba ". Koi, ktoré spadajú do Hikarimuji alebo Hikarimono,  sú jednofarebné koi s leskom na koži.

Niektoré z odrôd koi, ktoré spadajú do tejto triedy sú:

Oren (deep-oranžová) Ogon,


Aka (červená) Matsuba - ktorých červená je čierno centrovaná, ktorá dáva nádych stromovej šišky,


Yamabuki Ogon - žltá metalíza,


Kin Matsuba - žltá / zlatá metalíza so vzorovaním Matsuba,


a Gin Matsuba - strieborná verzia Kin Matsuba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Hikarimoyo

Hikarimoyo sú kovové koi, podobne ako Hikarimuji, ale so vzorom, skladajúci sa z dvoch alebo viacerých farieb. Existuje výnimka v tejto skupine sú kovové verzie Showa a Utsuri -  (čierno plné) koi s nadložných farieb. Tieto ryby spadajú do kategorie Hikari Utsuri.

Niektoré z odrôd koi v Hikarimoyo sú;

Yamatonishiki - kovové verzia Sanka,


Hariwake - biele telo, kovový koi s pomarančom (Oren Hariwake) alebo žltá (Yamabuki Hariwake) Kohaku podobné značenie,


Sakura Ogon - kovový Kohaku,


a Kujaku - čo znamená, že "Peacock", je kovový Kohaku s Matsuba ("Pinecone") vzoru.

 

 

 

11. Hikari Utsuri

Ako bolo uvedené vyššie, Hikari Utsuri sú kovové verzie Showa a Utsuri,  (čierno plné) koi. Existujú rody (zlatý) a gin (strieborný) verzia Hikari Utsuri, sú v závislosti na tóne a lesku.

 

 

 

 

 

 

 

12. Kinginrin

Kinginrin doslovne znamená "zlaté a strieborné váhy". Na rozdiel od Hikari sú v kategori, ktorých ryby majú kovový lesk na koži, Kinginrin koi majú iskru. Kinginrin sa takmer podobá ako jemne popraskané sklo.

 

Kinginrin koi bude zobrazovať zlaté a strieborné iskry,

 

Kinrin koi majú iba zlaté iskry,

 

Ginrin len strieborné.

 

Všetky koi typy môžu byť chované s Kinginrin koi, takže každý má rôzne koi Kinginrin vzorky.

 

 

 

13. Tancho

Meno Tancho pochádza z Tancho Crane, národný vták Japonska, ktorý má červenú škvrnu na čele, pripomínajúce japonské vlajky. Z tohto dôvodu, Tancho koi sú veľmi populárne. (doslova najvzácnejšie koi)
Trieda Tancho sa skladá z Kohaku, sánke alebo Showa koi, ktorí majú ako jediný hi (červené) miesto na hlave. Pre súťaže koi ktoré chcú byť klasifikované ako Tancho, musí byť medzi priestorom na hlave medzi očami hi (červený kruh) nemôže byť v inom priestore  t.z.  nemôže pokračovať smerom na chrbát ani dolu k nosu a tiež nesmie byť červený flak na žiadnom inom mieste na tele

 

 

 

 

Doitsu

Doitsu koi sú Nishikigoi ktoré boli Krížený so zrkadlovým kaprom. V dôsledku toho nemajú buď žiadne šupiny vôbec, alebo majú  len pozdĺž chrbtovej alebo vodorovnéj čiary.
Doitsu Koi spadajú do kategórií v závislosti od ich sfarbenia (okrem Shusui, ktorý je niekedy klasifikovaný samostatne). Každá farebná odroda má doitsu vzorky.

 

Non-Nishikigoi Varieties

Ďalšie chovy v druhej polovici 20. storočia viedla k vývoju, napríklad Ghost koi a Koi Butterfly. Tieto koi nie sú oficiálne klasifikované ako Nishikigoi a v súčasnej dobe nie je možné vstúpiť do turnaja. Ale sú stále oblúbené do rybníkov chovatela, ktorí neberú koi kaprov a chov príliš vážne.

Ghost Koi sú pozoruhodne populárne vo Veľkej Británii. Sú krížené plemenom kovové Koi a kapra obyčajného, ​​sú strieborné alebo zlaté, a majú kostrovu štruktúru .

 

 

 

 

 

 

Butterfly Koi, tiež nazývame Long-fin Koi  alebo Dragon, sú Nishikigoi ktoré boli Krížené s odolnejšími indonézskymi Longfin kaprami. Rovnako ako dedenie indonézskej odolnosti sa stáva všeobecne odolnejší ako ostatné koi, vyvinuli si dlhé splývavé plutvy, dlhšie fúziky, a u niektorých rýb, bambuľky nozdier. Sú tiež rýchlejšie ako ostatné koi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?